Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anna Karenina - streszczenie

łoch.

Po jakimś czasie powracają do Rosji, gdzie Anna odkrywa, że jest wykluczona z towarzystwa. Karenin pod wpływem hrabiny Lidii Iwanownej, kobiety owładniętą religijnością i mistycyzmem, wmawia Sierioży, że jego matka nie żyje, ale chłopak dowiaduje się prawdy. Anna wie, że jej syn nie może się z nią widywać, ale w dniu jego urodzin potajemnie odwiedza go, co odkrywa wściekły Karenin. Odrzucenie ze strony arystokracji wpędza Annę ją w załamanie. Odczuwa coraz silniejszą zazdrość o Wrońskiego, ponieważ on wciąż może pojawiać się w towarzystwie, podczas gdy ona jest wyklęta. Oboje przenoszą się na wieś.

Lewin jest zaskoczony tym, że małżeństwo nagle ograniczyło jego wolność. Kiedy jego brat, Mikołaj, jest umierający, zamiast wyruszyć do niego od razu, musi prosić żonę o pozwolenie. Kitty nalega, by mu towarzyszyć, na co w końcu Lewin zgadza się. Kitty w obliczu śmierci brata swego męża wykazuje się wielką siłą ducha i czule opiekuje się cierpiącym.

Kiedy okazuje się, że Kitty jest w ciąży, jej siostra Dolly wraz z rodziną przybywa do posiadłości Lewina. Ze Stiwą przyjeżdża jego przyjaciel, Wesłowski, który flirtuje z młodą żoną gospodarza. W końcu Lewin nakazuje mu opuścić swój dom. Dolly odwiedza Annę, która sprawia wrażenie szczęśliwej. Jest pod wrażeniem bogactwa domu, w którym mieszka, ale niepokoi ją to, że Anna bierze środki nasenne.

Lewin i Kitty przenoszą się do Moskwy, by tam oczekiwać na narodziny ich dziecka. Są zdziwieni, jak wiele kosztuje życie w mieście. Lewin powraca na wieś, by wziąć udział w lokalnych wyborach, w których zwyciężają młodzi liberaliści. Stiwa zabiera Lewina z wizytą do Anny, której Lewin jeszcze nie miał okazji poznać. Jest nią zauroczony. Tymczasem Anna popada w obsesję na punkcie Wrońskiego i uważa, że ten już jej nie kocha. Kitty rodzi Lewinowi


Komentarze

    2 + 8 =