Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anna Karenina - streszczenie

wyścigu żywi głębokie zainteresowanie Wrońskim.

Anna w końcu przyznaje się, że ma romans z tym mężczyzną. W tym czasie Kitty udała się z matką do uzdrowiska w Niemczech, aby tam dojść do siebie po załamaniu. Poznaje tam kilku Rosjan, między innymi brata Lewina, Mikołaja, który jest chorowity i także kuruje się w uzdrowisku.

Lewin mieszka w swojej wiejskiej posiadłości. Odwiedza go jego przyrodni brat, intelektualista Sergiej Kozniszew. Sergiej krytykuje to, że Lewin zrezygnował z posady w radzie okręgowej, ale Lewin tłumaczy bratu, że ta praca była całkowicie bezużyteczna. Zamiast tego wolał poświęcić się pracy na roli razem z chłopami, jest tylko rozczarowany ich ciągłym oporem przeciwko nowościom, które mogą ułatwić tę pracę. Dolly zachęca Lewina, by ponowił ubieganie się o rękę Kitty. W końcu spotyka ją na przyjęciu w domu Obłońskich i oświadcza się jej po raz drugi, tym razem z sukcesem. Lewin i Kitty zaręczają się i biorą ślub.

Anna chce rozwieść się ze swoim mężem, ale Karenin odmawia, ponieważ uważa, że muszą zachowywać pozory poprawności w obliczu towarzystwa. Anna opuszcza męża i wyrusza na wieś. Często widuje się z Wrońskim, ale kiedy Anna odkrywa, że jest w ciąży, ich związek zaczyna przeżywać trudności. Wroński nie chce poświęcić swojej kariery wojskowej dla Anny. Któregoś razu Karenin przybywa do Anny, i zastając w jej obecności jej kochanka, zgadza się na rozwód. Jest obecny przy porodzie, który przysparza kobiecie tak wielkie cierpienie, że obawia się, iż może umrzeć. Anna błaga męża o wybaczenie, a Karenin ofiarowuje je. Pozwala żonie zadecydować o rozwodzie, a ona z wdzięczności postanawia z niego zrezygnować. Wroński czuje się zażenowany wspaniałomyślnością Karenina i próbuje popełnić samobójstwo. Kiedy Anna odzyskuje zdrowie wyjeżdża z Wrońskim do Wł


Komentarze

    4 + 5 =